Rímskokatolícka Cirkev Košice - KNV, Sv. Ladislava 75, 040 14 Košice
+421(0)556711165

„Veľké veci mi urobil ten, ktorý je mocný.“ (Lk 1, 49) V duchu tohto citátu sa nieslo tohtoročné Arcidiecézne stretnutie mládeže. Tento rok sa toto stretnutie konalo opäť v Prešove a vybrali sme sa tam aj my v doprovode nášho duchovného otca. Po krátkej ceste sme sa na miesto dostali a hneď po registrácii nastal program v športovej hale, ktorá bola naplnená mladými (cca 800) z celej arcidiecézy.

Stretnutie otvorili sympatickí a energickí moderátori, ktorí nás sprevádzali úvodným programom. Prihovorili sa nám organizátori (o. Marek a o. Jozef) a privítal nás aj pomocný otec biskup Mons. Marek Forgáč. Ten nám okrem iného predstavil svedectvo mladého muža menom Nick Vujicic. Tento mladík (34 r.), syn srbských emigrantov v Austrálii, sa narodil bez rúk a nôh, a predsa žije plnohodnotný život. Má manželku a dve deti a všetko prijíma s vierou. Pre neho nič nie je nemožné. Mali sme aj možnosť zamyslieť sa nad slovami pápeža Františka, ktorý nám ponúkol videoposolstvo pri príležitosti príprav na 32. svetové dni mládeže 2017, ktoré sa slávia na diecéznej úrovni na Kvetnú nedeľu. Tanečníci z tanečnej skupiny Keep movin predviedli svoje umelecké tanečné číslo, ktoré malo hlbokú myšlienku. Nasledoval koncert skupiny eSPé, ktorý aj keď bolo ešte ráno, rozhýbal celú halu. My sme sa započúvali do pekných slov piesní a užívali si príjemnú atmosféru, ktorá vládla v športovej hale. Po koncerte nasledovali dva bloky voliteľných prednášok – workshopov, ktoré sa konali na Gymnáziu sv. Moniky. Mali sme na výber širokú škálu rôznych osobností, ktoré nám chceli zdeliť svoje poznatky zo života, zo svojej profesie. Nás zaujal vojenský psychológ, a preto sme sa rozhodli pre prvý workshop s ním. Opisoval nám svoje skúsenosti s prácou s vojakmi, skúsenosti zo života v Afganistane a snažil sa nám pomôcť uvedomiť si hodnotu života. Oboznámil nás, v čom spočíva práca vojenského psychológa a ako sa k takému niečomu dostal. Rozprával veľmi pútavo a odpovedal nám na všetky otázky, ktoré sme sa pýtali. Naša ďalšia voľba bol workshop, ktorý sa zaoberal obchodovaním s ľuďmi. Pani, ktorá viedla workshop, nám stručne vysvetlila o čo ide, predstavila nám ich organizáciu, ktorá obetiam tohto obchodovania pomáha  a dala nám veľa rád o tom, ako sa niečomu takému strašnému, ako je obchodovanie s ľuďmi vyvarovať. Videli sme videá so skutočnými príbehmi ľudí, ktorí si týmto prešli. Tento workshop nám veľa dal a zistili sme, že cestovanie do zahraničia môže byť aj veľmi nebezpečné.
Po skončení workshopov sme sa presunuli do Konkatedrály sv. Mikuláša, kde bola sv. omša celebrovaná otcom biskupom Forgáčom. V kázni nás uisťoval, že Boh má všetky naše starosti vo svojich rukách. Takže máme dať všetky svoje útrapy, problémy, ťažkosti, ale aj radosti a naše životy do rúk Bohu a veriť, že On sa o všetko postará. Po sv. omši nasledovali už len poďakovania, požehnanie, fotografovanie (aj s o. biskupom) a cesta domov. Zažili sme príjemný deň s príjemnými ľuďmi a tešíme sa na budúci rok!   Timo a Nina

Slovo o. biskupa: „Veľmi sa teším, že mladí prijali pozvanie a prišli. Vidím v tom veľkú nádej. Aj keď počúvame o kríze kresťanstva v Európe, o kríze rodín, často sme konfrontovaní s negatívnymi pohľadmi na náboženstvo, tak toto stretnutie nám dáva nádej. Sú mladí, ktorí majú otvorené srdce, sú ochotní vstať a stanú sa svedectvom vzkrieseného Pána”      (www.tkkbs.sk)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

twenty − 5 =