Rímskokatolícka Cirkev Košice - KNV, Sv. Ladislava 75, 040 14 Košice
+421(0)556711165

Každý rok koncom januára sa v Košiciach už tradične organizujú oslavy sviatku sv. Jána Boska pod názvom Don Bosco Show, ktoré pripravujú mladí zo saleziánskych stredísk na Troch hôrkach, na Kalvárii a na Luníku. V nedeľu 28. januára popoludní sme sa s duchovným otcom vybrali práve tam. Medzi zúčastnenými sa objavili aj saleziánski spolupracovníci, ktorí mali slovo hlavne v organizácii. Názov tohtoročného programu nieslo heslo: ,,Dáš si vodu?´´ Čo sa za týmto heslo skrývalo, sme sa dozvedeli až na mieste.

Otvorenie programu patrilo samozrejme tým najmladším, ktorí nielen svojim rodičom vyčarovali úsmev na tvári pripraveným tanečným vystúpením v ľudových krojoch. Netrvalo dlho a preplnená hala na SOŠ Automobilová nás vtiahla do atmosféry. Tohtoročná show sa niesla v duchu divadelného predstavenia. Hlavnou postavou bol Ján Salezi, väčšinou prezývaný Salezi Ján. Salezi bol úplne obyčajný veriaci muž, ktorý mal manželku, deti, bol učiteľom v škole, okrem toho sa venoval deťom v saleziánskom stredisku. Človek by si povedal, že Salezi mal úplne ideálny život, ale predsa niečo nebolo úplne ideálne. V stredisku a v škole žiadna autorita, doma deti, ktoré sa pri spoločnej rodinnej večeri venujú len svojim mobilom… Blahoslavený Titus Zemas sa na to už dlhšie nemohol pozerať, a tak sa rozhodol, že sa mu zjaví a ukáže mu správnu cestu. Tak aj urobil. Titus prišiel do dnešného sveta a vstúpil do Saleziho života. Nastalo mnoho vtipných, ale aj smutných momentov, kedy Salezimu nebolo všetko jedno. S Titusovou pomocou sa však všetko na dobré obrátilo.

Názov programu v sebe niesol hlbokú myšlienku toho, že vždy máme na výber, či sa napijeme čistej zdravej nebeskej vody, ktorá má veľmi príjemné účinky, alebo čiernej hnusnej špinavej vody, ktorá v sebe nemá nič dobré. Je jasné, že niekedy je omnoho jednoduchšie siahnuť po tej čiernej, ale už by sme predsa mohli vedieť, že pre to lepšie a kvalitnejšie sa oplatí vydať zo seba trochu námahy.

V DonBoscoShow účinkovalo viac ako 70 detí a mladých, ktorí vložili veľa času do plánovania, prípravy a skúšania. Program zožal veľký úspech a mnohí rodičia boli hrdí na svojich potomkov. Už teraz sa teším na budúcoročnú show!   NINA