Rímskokatolícka Cirkev Košice - KNV, Sv. Ladislava 75, 040 14 Košice
+421(0)556711165

V Liste sv. Ladislava č. 49 bol uverejnený obrázok s horiacimi sviečkami a s citátom: „Nespi ráno ani TY, radšej príď na roráTY”. Duchovný otec nás v nedeľu v rámci oznamov osobne na obnovené Roráty pozval. Mnohých to chytilo za srdce a do nášho chrámu po oba dni (streda – 11.12. a sobota – 14.12.) prišlo ráno ešte pred šiestou cca 60 ľudí s lampášmi, ktoré sme položili v tme pred oltár i vedľa lavíc. Pred sv. omšou (s hlasom zvonu o 6.00 hod.) sme začali spievať modlitbu „Anjel Pána” a po nej spevák Tomáš nádherne zanôtil úvodný spev sv. omše – latinskú pieseň „Rorate caeli desuper” – „Roste nebesia z výsosti”.
Tma a horiace sviece v lampášoch vytvorili tajomnú atmosféru, kde človek vidí iba svetlo, počuje hlas ľudí, ale ich nevidí, spieva krásne mariánske piesne. Nádherné pohladenie duše, ktoré určite pocítil každý, ktorý bol prítomný na sv. omši. Pre nás starších to bolo nielen obnovenie slávenia sv. omší, ale aj spomienka na našich rodičov, starých rodičov, ktorí kráčali pred cca 60-timi rokmi spolu s nami – vtedy deťmi – v skorej rannej hodine s lampášmi – sviečkou v Advente do chrámu.
Po ukončení nás všetkých duchovný otec pozval na agapé (raňajky) na faru, kde sme sa stretli v pokojnej a priateľskej atmosfére. Občerstvenie bolo veľmi lahodné a sýte, aj čajík nám chutil. Ďakujem v mene všetkých „raňajkujúcich“ a vyslovujem PBZ, najmä za obnovenú tradíciu Rorát, ktoré verím, že budú pokračovať aj v ďalších rokoch. (Marta N.)